Běhny, šlapky, coury

19. dubna 2017 v 9:51 | MARCINE |  Fejetony (a jiné)
Velikonoce strávené na dálnici…tak jsem původně chtěla nazvat tento článek, protože svým způsobem by se to tak dalo nazvat po všech těch peripetiích, které nás cestou za babičkou do Kroměříže potkaly, leč nakonec jsem se rozhodla jinak.
Po několika málo dnech, kdy jsme s dcerou a Luikem navštívili vlakem babičku po operaci, jsme se za ní do Kroměříže znovu vypravili, tentokrát s manželem a Luikem na velikonoční svátky a tentokrát pohodlnějším dopravním prostředkem - autem, naším nebesky modrým berlingem - možná zasloužilým sedmnáctiletým starouškem, nicméně zatím pořád tu rozkopanou a neustále spravovanou D1 dokáže bravurně zvládnout ;-)
Vyjeli jsme v pátek ráno, v den, jenž ještě před časem byl dnem naprosto standardně všedním a až nedávno obdržel privilegium stát se dnem významným, čili v práci všichni dostali volno (tedy téměř všichni), takže i my s manželem jsme zavřeli náš krámek s dárkovým zbožím a těšili se na prodloužené volno, strávené ve společnosti našich moravských příbuzných.
Páteční ráno se naparovalo jak děvče v rozpuku, slunce nás hladilo přes okna našeho starouška po tvářích, vzadu chrněl Luik a vepředu - přiznám se - občas já :-D hlavně že řidič nespal ;-) z palubní desky rádio chrlilo novinky, zprávy a písničky a předvádělo se jak ogar při "Jízdě králů", uvědomme si, že jsme už za Prahou byli myšlenkami dávno na Moravě….
Smířili jsme se, že nás opět čeká delší cesta, jelikož se dálnice opravuje už léta (a zřejmě nikdy hotová nebude), takže jsme bez řečí přejížděli z pruhů do pruhů vedle zaparkovaných válcovacích strojů, bagrů a náklaďáků, byl den volna a z pracantů nikde nikdo, jen cedule po stranách neodbytně tvrdily, že se na silnici pracuje.
Páteční ráno jsme si na cestu za Velikonocemi nevybrali jenom my, takže se tvořily menší kolony, které se po pár desítkách minut zase pozvolně rozjely, čili dalo se počítat s tím, že dorazíme pouze s mírným zpožděním a že k pozdnímu obědu zasedneme společně s babičkou. Bylo nádherné počasí a před námi vidina dlouhého víkendu.
A pak to přišlo, na obzoru D1 zasekaná jak sekaná :-( Dojeli jsme kolonu, která ve dvou pruzích pokračovala a na vzdáleném kopci vypadala jako dvě šňůry barevných korálků. Nalaď Zelenou vlnu, říkám manželovi. Brzy bylo vše jasné. U Velké Bíteše se při přejíždění dva kamiony nevešly do zúžených pruhů a střetly se. Tou dobou jsme ještě ani nevyrazili z domova a nyní jsme trčeli v koloně vzdálené od Bíteše 15 kilometrů. Po chvíli Radiožurnál upozornil, že kolona je dlouhá 20 kilometrů, tak ať se raději tomuto dopravnímu kolapsu vyhneme, fakt rada nad zlato.
No nebudu to natahovat, za babičkou jsme přijeli po pěti hodinách a patnácti minutách, běžně to zvládáme za tři hodiny. Byli jsme natolik zmordovaní, že jsme se zapřísáhli, že příště už autem nejedeme. To jsme ještě netušili, že nás kromě povelikonočního dopravního kolapsu cestou zpět čeká vydatný déšť s bílou tmou u Brna a kroupy na Vysočině. Cesta domů trvala čtyři a půl hodiny. Za tento šílený víkend a nejen za něj si naše stařičké Berlingo zaslouží metál.

U babičky v Kroměříži bylo dobře, kromě příjemného prožití velikonočních svátků jako takových jsme opět s Luikem potkali šedivého štětinatého pašíka venčeného spolu s tmavým labradorem, poseděli jsme s příbuznými u zeleného piva a vyříkali si historky uplynulých týdnů, taky jsme řešili, co s babičkou po operaci.
"Tož včíl musí víc chodit," povídá strýc, "šak já vím, že se člověku néchce, to šak musí překonat, taky jsem po operaci musél, i když jsem kúrva řval jako kanec" a hned vzpomenul svoji ženu "toďke Věrka chodí každý víkend na výlety s týma svýma důchodkyňama, vždycky sa směju, že ide lyžovat s týma holema, ale tam je majó všici, taky by včíl měla Anka s nima chodit, mohli by jí nejdřív vzít mezi COURY a pozdějc třeba i mezi ŠLAPKY, tož Věrka je už dlouho BĚHNA!"
Nejdřív jsme koukali nad těmi označeními jako spadlí z višně a tak nám strýc se smíchem vysvětlil, že to jsou názvy skupinek důchodkyň s odstupňovanou náročností výletů, na něž se chodí s trekingovými holemi a převážně pěšky :-D

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama